© Перша Земельна | Актуально про земельний ринок Дивіться більше на http://www.1zemelna.com.ua |
Не кажуть правди ласі до такого будівництва забудовники про те, що вони не вкладають ні копійчини хоч би комірного за користування електроенергетичним вузлом (районною підстанцією), послугами міського водоканалу, врізка підвідних нових профілей часто закінчується катастрофами місцевого рівня, кількість місць в дитячих дошкільних закладах, школах, санітарно-епідеміологічна і протипожежна службу районів розводять руки, до того в країні ще не напрацьовані технології тушіння вогню вище 16-18 поверхівки… Усе це робиться під той чи інший притиск влади місцевих рівней, тоді як існують постанови, розпорядження і приписи центральної державної влади такого не чинити.
Коли ж нові багатоповерхові будинки будуються в центрі житлового кварталу, він відмирає. Такої думки дотримується президент будівельної компанії "Міськжитлобуд" Денис Костржевський.
На його думку, останнім часом потенційні покупці житла вибирають собі квартири не тільки за зовнішнім виглядом будинку, району та плану квартири. Інвестори вже оцінюють комплексну розвиненість інфраструктури поблизу майбутнього житла, зон рекреації, наявність дитячих садів, шкіл, лікарень, поліклінік та ін.
Костржевський також окремо відзначив, що забудова Києва повинна проходити не за рахунок рекреаційних зон Києва та зелених зон, а за рахунок прилягаючих до них територій, щоб кияни мали доступ до місць відпочинку.
"Простежується тенденція, що забудовники будуть будувати цілими кварталами, організовуючи внутрібудинкову територію, може бути навіть охоронювану, де діти зможуть спокійно гуляти під доглядом без остраху потрапити під автомобіль", — цитує його слова прес-служба компанії: "Тенденція йде до укрупнення забудови, розширенню інфраструктури, розширенню зон відпочинку".
Учасники інвестиційно-будівельного ринку прогнозували зниження об’ємів будівництва житла в Києві починаючи з 2007 р. Такий прогноз під час першої «Будівельної подіум-дискусії» у Києві оголосив народний депутат, почесний президент холдингової компанії «Київміськбуд» Володимир Поляченко. За його словами, у холдингу на 2007 р. «є заділ, але з 2008 р. настане провал житлового будівництва». «Точкова забудова й будівництво окремих будинків економічно вже вичерпали себе, а для забудови великих територій потрібні великі інвестиції в розвиток мереж і комунікацій. Місто поки не готове взяти це на себе, а дрібним компаніям, яким відведені ділянки, це не під силу», — вважає Поляченко.
За оцінкою президента будівельної компанії «Градострой» (Київ) Віктора Власова, «2007-2008 рр. можуть бути провальними для житлового будівництва» через дефіцит земельних ділянок під забудову. "Ділянки сьогодні «ходять» на повторному ринку за дуже високими цінами. Ми відводимо ділянки в Київській області під кілька об’єктів — по 100 тис. кв. метрів. У Києві ж ситуація надто складна», — зазначив будівник. За його прогнозами, темпи зростання житлового будівництва можуть стабілізуватися до 2009 р., коли будуть реалізовуватися проекти, які розробляються сьогодні, або ж «мерія вживатиме екстрені заходи зі стимулювання будівництва».
Перейдемо до прикладів.
Приклад №1. Ще 10 грудня 2007 р. жителі Печерську зібралися для того аби обговорити точкову забудову по мікрорайону №3 (Саперне Поле). Мова йшла про будівництво житлового будинку з паркінгом та вбудованими нежитловими приміщеннями по вулиці Щорса, 34 у Печерському районі м. Києва. Збори відбувалися тут же, у приміщенні клубу військової частини №2260.
У розпорядженні військової частини, що належить до головного управління внутрішніх військ МВС знаходиться ділянка площею майже 3 га. Військова частина розміщена за адресою Щорса, 34, поряд з Університетом культури та площею Лесі Українки. На цій ділянці розміщена Прозорівська башта №3, що входить до Васильківської лінії укріплень, та є архітектурною пам’яткою національного значення. Сама башта займає до третини відведеної площі. Інша, більша частина ділянки, вільна.
Різного роду інвестори, архітектори та проектанти давно ходили навколо цього вільного простору. Досить сказати, що Бабушкін вже не перший рік ходить з «колосальною» ідеєю. Спочатку він хотів збудувати споруду висотою понад 50 поверхів, яка б займала дану площу та додатково територію сусіднього зруйнованого дитячого садочку. Проте громадськість Києва та містобудівна рада не пішла на це, незважаючи на тривалу боротьбу.
Наразі інвестором для проекту виступила ТОВ «Фінансово-Будівельна Компанія «ПАГОДА». При цьому на відміну від проектантів-гігантоманів планований будинок відноситься до так званої точкової забудови. Тобто це однопідїздна башта. Також витримані дуже лояльні відстані до найближчих будівель. Між баштою №3 та новобудовою лежить 50 метрів, на яких буде розміщено масу майданчиків: дитячих, спортивних, розважальних. Це корисно і для мікрорайону загалом, хоча б тому, що найближчі новобудови не мають такої розвинутої соціальної інфраструктури. А запланованих спортивних майданчиків на Щорса, 34 не лише декілька, але й вони значні за площею.
Загалом будинок матиме 98 квартир, та запланований на 286 жителів. Для того аби вирішити питання паркування тут же передбачена підземна парковка. Слід також відмітити, що проект будинку виконаний Єжовим Сергієм Валентиновичем, керівником з архітектури ВАТ «КиївЗНДІЕП», який є знаним та шанованим архітектором.
Присутні на обговореннях погодили архітекторам та забудовникам усі подальші роботи з проектування та будівництва. Єдине зауваження яке виникло – це висотність будинку – 24 поверхи. Проте увесь новий масив, що знаходиться поруч має аналогічні параметри. Також свої зауваження забудовникам висловили і військовослужбовці, яких передусім цікавить надання житла. Але їх запитання скоріше стосувалися замовників — Головного Управління внутрішніх військ МВС.
Приклад №2 З відкритого листа Президенту України Віктору Андрійовичу Ющенку від мешканців провулку К. Гордієнка (Чекістів) у м. Києві…
Три роки тому ми дізнались, що Інститут педагогіки Академії педагогічних наук України планує побудувати в нашому провулку за адресою К.Гордієнка (Чекістів) 6 замість своєї старої будівлі висотку з двоповерховим паркінгом. Це будівництво є надзвичайно ризикованим для наших будинків та з високою ймовірністю може призвести до їхнього руйнування. Наші будинки знаходяться на зсувонебезпечному схилі, побудовані на так званих стрічкових фундаментах.
За останні декілька місяців від недбалості чи злочинних дій забудовників в Києві постраждали більше десяти будинків, в тому числі будинок №7 на сусідньому з нашим провулком Івана Мар’яненка. Продовжуються зсувні процеси на схилі, на якому розташований і наш провулок, з’являються все нові тріщини в ґрунті та асфальті, провали ґрунту.
Зараз в Україні відсутні будь-які законодавчі гарантії для мешканців, які можуть постраждати чи постраждали від діяльності забудовників. Вони змушені будуть або залишатись в тріснутих чи аварійних будинках, чи просто втратити житло — навіть у найбільш кричущих випадках замість власного впорядкованого житла у зручному районі звичайні люди отримують так зване "резервне житло" (тобто кімнату в гуртожитку) та непевну перспективу отримати соціальне житло низької якості у віддалених районах. Така ситуація не може бути названа інакше ніж рейдерством та пограбуванням. В нашому випадку ми бачимо пряму зацікавленість забудовників у руйнуванні наших будинків та звільненні додаткових майданчиків для будівництва — вони самі неодноразово робили подібні заяви.
Вся ця "інвестиційна діяльність" включає також і інші кричущі порушення законодавства — порушення регламенту Київради при прийнятті рішення Київради №68/3532 від 06.10.2005 "Про передачу Інституту педагогіки Академії педагогічних наук України земельної ділянки для будівництва житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та підземним паркінгом у пров. Кості Гордієнка, 6 у Печерському районі м. Києва", за яке депутати не голосували — до того у цей же день 06.10.2005 Київрада прийняла ще одне рішення — № 28/3492 "Про Заходи з реалізації резолюцій громадських слухань щодо збереження історичної забудови, природно-заповідних територій та упорядкування територій зелених насаджень загального користування м. Києва", у якому говориться про цілий ряд скандальних проектів, зокрема, про провулок Гордієнка, 6 — "Погодження проектів будівництва об’єктів на цих земельних ділянках здійснювати з урахуванням громадської думки". Прокуратурою м. Києва рішення №68/3532 було опротестоване та зараз є недійсним, проте незважаючи на це, не припиняються спроби незаконно розпочати будівництво з застосуванням сили.
16.03.2005 на громадських слуханнях та 26.10.2007 на загальних зборах мешканці категорично висловились проти забудови. В Київраді вже більше року лежить наше звернення з більш ніж тисячею підписів з проханням скасувати рішення №68/3532, проте це звернення не розглядається.
Поведінка забудовника — ПП "Верлен", яке діє від імені замовника — Інституту педагогіки АПН — та нехтування ним законодавства та інтересів мешканців не залишають ніяких надій на "домовленості забудовника з мешканцями", до яких закликають представники Печерської РДА. Ті варіанти гарантій, які нам раніше пропонувались — виключно на словах — є абсурдними. Печерська РДА не може виступати гарантом будь-чого, тому що її бюджет не передбачає ніяких коштів на реалізацію цих гарантій.
Ми вважаємо, що нас просто намагаються обдурити — спочатку свідомо порушують правила безпеки при знесенні старого будинку, а потім під виглядом виправлення цього намагаються почати незаконне будівництво. Вчора, 7 грудня 2007 р., забудовники намагались залучити до незаконного захоплення майданчика також рятувально-аварійну службу КМДА, мотивуючи це "ліквідацією аварійної ситуації". Який стосунок мають рятувальники до укріплення котловану? Чи вони були запрошені для рятування мешканців, якщо будинки почнуть валитись від забивання паль?
Ми також просимо дати відповідну оцінку аморальній ситуації, коли фактично від імені та за дорученням чільників української педагогіки — нам відомо, що цей проект здійснюється за ініціативою та за підтримки Президента АПН пана Кременя — забудовники тероризують мешканців, з погрозами та залученням осіб "специфічної зовнішності" до спроб силового захоплення ділянки та незаконного початку будівництва. Чи личить така діяльність педагогам? Чи в нашій педагогіці та освіті немає інших проблем, ніж здійснення скандальних інвестиційних проектів? Чи заплановані квартири від 200 до 700 кв.м. в центрі Києва призначені для рядових освітян?
Ми вимагаємо негайно припинити це кричуще беззаконня та забезпечити дотримання наших конституційних прав на життя, безпеку, здоров’я та житло.
Ми вимагаємо негайно, не відкладаючи це ні на день, накласти повний мораторій на точкову забудову в містах до прийняття закону України про забезпечення адекватних гарантій прав на безпеку та житло для мешканців навколишніх будинків, який передбачав би також відповідні фінансові механізми для забезпечення таких гарантій.
Ми просимо, враховуючи надзвичайну терміновість та соціальну важливість проблем, про які йде мова, не передавати цей лист за інстанціями, а надати нам Вашу особисту відповідь, у тому числі через засоби масової інформації.
Мешканці провулку К. Гордієнка (Чекістів)
08.12.2007 р.
Досвід боротьби багатьох ініціативних груп, які воюють у Києві з локальною забудовою міста, давно говорить про те, що сил одного будинку, вулиці чи мікрорайону недостатньо для того, щоб викоренити практику ущільнення обжитих районів столиці. Не встигли кияни відвоювати один клаптик землі, як забудовник намагається завоювати новий. Інколи складається враження, що потрібно кинути роботу і займатися лише охороною прилеглих до будинків територій, аби будівельники дали спокій.
Звичайно, усі чудово розуміють: щоб це припинилося, потрібно змусити владу прийняти чіткі правила гри на цьому ринку. Заяви окремих ініціативних груп "губляться" в мегаполісі. А ось якби владі довелося вести діалог із структурою, що захищає інтереси як мінімум міста, у киян, напевно, з’явився б шанс відстояти свої інтереси. Звідси висновок: розрізненим ініціативним групам, що захищають мир і спокій у своїх дворах, давно пора об’єднатися. І така спроба в Києві була зроблена. Хоча, признаюся, без несподіванок на зборах не обійшлося. У нас як завжди: де збираються два українці, там відразу з’являється… три гетьмани. Але про все по черзі.
Для того, щоб велика група людей могла відверто поговорити в окремій аудиторії, потрібно, перш за все, знайти приміщення. І, як мінімум, заплатити за його оренду. Таким чином, одна з груп взялася розшукати й запросити на загальні збори активістів із гарячих точок столиці, друга зайнялася організаційними питаннями. Приміщення знайдено, активісти оповіщені, залишилося тільки домовитися про об’єднання.
Треба визнати, що актовий зал Будинку ветеранів на вулиці Бастіонній був заповнений практично вщерть. Хотілося б сказати, що аудиторію переповнював дух єднання, колективізації, революційного підйому, але не можу. Дуже вже різною була публіка, що зібралася. На жаль, перші ж хвилини зборів тільки підкріпили побоювання присутніх: домовитися навряд чи вдасться. Надто вже різні шляхи боротьби бачать два угрупування, у яких одна мета — об’єднання.
Частина киян, виснажених боротьбою за свої подвір’я, парки і сквери, не бажає більше писати чиновникам гнівні листи й місяцями чекати від них відповіді. Вони — прихильники більш радикальних заходів.
Ще один напрямок діяльності координаційної ради — створення бази даних по гарячих точках і накопичення документації, що розкриває діяльність столичних чиновників, причетних до незаконного виділення землі.
До речі, точкова забудова — хворе питання не тільки для киян. З аналогічною проблемою борються й москвичі й українські регіони
Останнім часом у Луганську почастішали організовані протести жителів центру міста проти спорудження поруч із їхніми будинками нових будівель. Аргументи міської влади про потенційні плюси «ущільнення» житлового фонду центральної частини Луганська не викликають розуміння у людей. Луганчани вважають, що їхньому життю вже завтра може загрожувати небезпека.
“Одеса – гідне житло для громадян” пропонують громадські організації міста і бажають встановити мораторій на “точкову” забудову до прийняття генерального плану розвитку міста і спеціальної програми, яка сприятиме появі нових площ під забудову (завдяки облаштованості підземних площ для торговельно-офісних організацій і виведенню за межу міста промислових підприємств).
Регіони придивляються до столиця. А столиця ніколи не пасла задніх і її меканці не бажають:
— Руйнування інфраструктури мікрорайонів
— Погіршання водного і енергозабезпечення
— Погіршання соціальних інфраструктурних показників
— Погіршання екологічних чинників
Усього цього ніхто не бачив, не прораховував, й не бажав бачити-прораховувати і таке інше… Отакі справи… Отака тобі після забудовна пропасниця.
За матеріалами онлайнових ЗМІ
© Перша Земельна | Актуально про земельний ринок
Дивіться більше на http://www.1zemelna.com.ua