Оренда орних земель Прикарпаття

Оренда орних земель ПрикарпаттяЩодо ярих зернових, то їх навіть збільшилося на 10 тис. га. А всього під час цьогорічної весняної кампанії зароблено насіння в грунт на 188,7 тис. га, що на 12 тис. більше, ніж ми передбачали, і на 10,2 тис. га перевищує показники торішнього веснування. Основний приріст цих площ відбувся за рахунок сільгосппідприємств.

Останнім часом бурякоцукрова галузь нажаль втратила свої позиції й опинилась у кризовому стані. Порівняно з 2004 р., коли солодкі корені на івано-Франківщині вирощували майже на 9-ти тис. га, їхні плантації скоротилися нині до 2,1 тис. га. Якщо ж зіставити теперішню ситуацію з 1990-м, коли з 20,2 тис. га зібрали 665,4 тис. т цукрових буряків, то контрасти, як бачите, ще разючіші. Чільними ж чинниками скорочення посівних площ солодких коренів та зменшення валового виробництва цукросировини стало значне зростання цін на паливно-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, насіння тощо.

Внаслідок цих тенденцій витрати на гектар посіву солодких коренів зросли до 7-ми тис. грн. проти торішніх 5,2 тис. В результаті вирощування цукрової сировини в області — справа збиткова. І щоби змінити ситуацію, потрібно справді на державному рівні збільшити мінімальні закупівельні ціни на цукрові буряки. Адже нині ціна тонни солодких коренів (за умови, що цукристість продукції — базисна) — 170 грн., тоді як собівартість вирощування такого обсягу сировини (при розрахунковій врожайності 350 ц/га) становитиме цього року орієнтовно 184,3 грн./т.

На Прикарпатті працює наразі 26 основних інвесторів, які взяли в оренду 51 тис. га орних земель — переважно недавніх перелогів. У більшості районів створено всі умови для підприємців, охочих вкладати свої кошти в обробіток землі, у хліборобство. Триває інтенсивний пошук таких людей. Тож поступово їхнє число, тобто кількість ефективних сільгосппідприємств, успішних господарів надалі лише зростатиме.

Гірша річ — з пільговими кредитами. Скажімо, торік 86 підприємств АПК залучили пільгових кредитів на 139,6 млн. грн., що дозволило їм поряд з іншими заходами завершити 2007-й із загальною рентабельністю 5,3% з 29% приростом до попереднього року валу продукції. Завдяки державній фінансовій підтримці через механізм здешевлення позик, вони отримали з Держбюджету 16,8 млн. грн. компенсації. Але проблема в тому, що не всі охочі можуть отримати пільгові кредити. Багатьом господарствам бракує ліквідних активів для застави. іншим перешкоджає отримати їх зростання банківських відсотків за користування кредитами та обмеженість компенсаційних коштів, виділених на їхнє здешевлення.

Проте, з другого боку, діють й інші, крім механізму здешевлення позик, державні програми підтримки сільгосппідприємств. Наприклад, торік в області використано 72,1 млн. грн. з Держбюджету на фінансування цих програм, що на 13,3 млн. більше, ніж 2006-го. З них понад 40 млн. спрямовано на дотацію виробникам тваринницької продукції та населенню за вирощену та продану на забій худобу і птицю, 3,3 млн. — на часткову компенсацію вартості складної сільгосптехніки вітчизняного виробництва, 2,9 млн. — на розвиток селекції у тваринництві і птахівництві, 2,8 млн. — на дотацію за посіви озимих та ярих культур, а решту — понад 6 млн. — направлено на підготовку та підвищення кваліфікації кадрів, закладання молодих садів та догляд за ними, селекцію в рослинництві, на фінансування інших напрямів сприяння АПК.

Збереження земель, підвищення родючості ґрунтів — це питання всенародне й державної ваги. Однак останніми роками припинили фінансувати з Держбюджету програми вапнування кислих ррунтів, площа яких лише в нашій області займає 148,7 тис. га. Тому розпочато цю справу коштом обласного бюджету. Приміром, цього року на ту мету виділено більше 1,3 млн. грн., і нині сільгосппідприємства краю вже одержали майже 870 тис. з них. До закінчення сільгоспробіт, сподіваюся, надійде й решта.

За матеріалами: galychyna.if.ua

© Перша Українська Земельна Біржа | Актуально про земельний ринок України

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*