США-2008: Всесвітня економічна криза

Високотехнологічний індекс Nasdaq composite втратив за сесію 3,6%, зупинившись на позначці 2179 пунктів, а індекс 500 провідних американських корпорацій Standard & Poor's 500 знизився на 4,71% — до 1192 пунктів.

Причина обвалу на американському ринку акцій — банкрутство Lehman Brothers і, як наслідок, найгірші побоювання інвесторів з приводу розвитку світової фінансової кризи. Більш того, трейдери побоюються ланцюгової реакції після банкрутства одного з найбільших у світі інвестиційних банків, і про майбутнє банкрутство крупної страхової корпорації American International Group (AIG) говорять вже відкрито.

Котирування Lehman Brothers обвалилися за підсумками торгів на 94%, а папери AIG втратили в ціні 61%. Все це дозволяє припустити, що Lehman Brothers став в даному випадку класичною жертвою спекуляцій трейдерів на ринку, а наступна на черзі — AIG.
Зниженням котирувань відзначився весь американський фінансовий сектор: акції найбільшого в США за обсягом активів банку Citigroup Inc. втратили в ціні 15%, акції Bank of America — 21%, папери лідируючого американського оператора кредитних карт American Express Co. подешевшали майже на 9%.

Різке здешевлення нафти, що стало одним із результатів банкрутства Lehman Brothers, спричинило за собою падіння котирувань нафтових компаній. Трейдери, побоюючись глобального спаду економіки, позбавлялися в понеділок і від акцій промислових компаній. Папери багатопрофільної корпорації General Electric Co. впали в ціні на 8%, акції найбільшого в світі виробника будівельної техніки Caterpillar Inc. — на 3,4%, сталеливарної AK Steel Holding Corp. — на 19%.

Тим часом, президент США Дж. Буш поспішив запевнити громадськість у тому, що американська економіка достатньо сильна, щоб справитися з тими потрясіннями, які відбуваються на фінансових ринках. Він підкреслив, що адміністрація Білого дому продовжує пильно стежити за ситуацією і працювати над тим, щоб мінімізувати вплив подій на фінансових ринках на економіку в цілому, а також забезпечити стабільність фінансової системи.

Президент висловив упевненість, що ринки капіталу є достатньо гнучкими і витримають те, що все відбувається, не дивлячись на те що дана нестабільність може хворобливим чином вплинути на співробітників і клієнтів, які постраждали від кризи компаній.

Повідомлення про банкрутство Lehman Brothers стало причиною різкого зниження індексів на всіх найбільших світових майданчиках. Європейські біржові індекси впали в понеділок у середньому на 3,5%. Загальноєвропейський індекс FTSEEurofirst обвалився за підсумками торгів на 42,21 пункту (3,63%) і склав 1119,94 пункту. Впали і російські фондові індекси: РТС знизився на 4,78% — до 1277,6 пункту, а індекс ММВБ впав на 6,18% — до 1067,45 пункту.

Відзначимо, фондові торги в Японії завершилися 16 вересня 2008 р. падінням індексу Nikkei майже на 5% на фоні новин з Уолл-Стріт. Негативну динаміку зумовила звістка про банкрутство інвестиційного банку Lehman Brothers, що сприяло падінню котирувань акцій компаній банківського сектора. В результаті індекс Nikkei за сьогоднішню торгову сесію втратив 605,04 пункту (-4,95%), закрившись на позначці 11609,72 пункту.

Перед тим ще літом 2008 р. Citigroup Inc. знизила свій прогноз на кінець 2008 р. для індексу Standard & Poor's 500 на 4,8%, до 1475 пунктів, назвавши як причину "нестабільну кредитну ситуацію" — повідомлено Bloomberg. Головний стратег Citigroup по американських акціях Т. Левкович (Tobias Levkovich) знизив також прогноз для індексу Dow Jones Industrial Average, у який входять 30 компаній, на 5%, до 13250 пунктів.

Новий прогноз по S&P 500 припускає 14% приросту для основного індексу американських акцій у порівнянні з його закриттям минулого тижня на 1298,20 пункту. Прогноз Левковича все-таки на 2,2% вищий від 1443 пунктів — усередненого прогнозу восьми інших стратегів Wall Street, що надали свої оцінки на кінець року Bloomberg News.
"Кредитні умови погіршилися, — заявив Левкович в інтерв'ю Bloomberg Television. — Це погано для фінансової активності, погано для капіталовкладень".

Незадовго до прогнозу Левковича, минулого тижня головний інвестиційний стратег Merrill Lynch & Co. Р. Бернштейн (Richard Bernstein) написав у меморандумі, що кредитна криза "широка, глибока і глобальна", а також "далека від завершення", незважаючи на те, що фінансові компанії оголосили про $500 млрд. списань і збитків.
Американські акції 2008 р., цілком ймовірно, виростуть слідом за акціями фінансових компаній, оскільки ціни на сировинні товари та споживчу впевненість впали до рівнів, які традиційно передують зростанню акцій, відзначив Левкович. Протягом останніх 36 років нафтові ціни, статистично порівнянні з рекордами, поставленими в липні, не втримувалися на такому рівні, а акції в наступні півроку додавали в середньому 20%, додав він.

Індекс споживчої впевненості в червні впав нижче 55 уперше з 1992 р. Протягом останніх 40 років такі низькі значення індексу передували ралі на фондових біржах, сказав Левкович.

Інвестор-мільярдер Майкл Прайс ставить на те, що Citigroup Inc. і Wachovia Corp. залишаться нестабільними, і говорить, що майже не бачить банків, куди можна інвестувати після того, як сукупні збитки від низькоякісних іпотек склали майже півтрильйона доларів, повідомляє Bloomberg.

"Citigroup чекають нові лиха", — заявив Прайс, що очолює компанію MFP Investors LLC у Нью-Йорку, а раніше був генеральним директором і президентом Franklin Mutual Advisers LLC.

У цей час Прайс займається короткими продажами акцій обох банків, незважаючи на те, що Citigroup, що є найбільшим американським банком за розміром активів з початку року впав на 33%, а Wachovia, четвертий найбільший банк, втратив 52%. При коротких продажах інвестори беруть акції в борг і продають їх, розраховуючи, що зможуть купити їх дешевше, коли прийде час віддавати борг.

Списання та збитки Citigroup, пов'язані із крахом американських кредитних ринків, склали $55,1 млрд., а збитки Wachovia — $22 млрд. Аналітики прогнозують, що прибутки американських банків у поточному кварталі знизяться на 35%, тому що вони знижуються вже чотири квартали, а збитки від іпотечного кредитування склали $493 млрд.

Прайс, що інвестує у вартість та одержав популярність на покупці акцій збіднілих кредиторів, включив Citigroup у короткі продажі коли акції торгувалися "у районі між 20 і 30", сказав він. Акції банку не піднімаються вище $25 уже більше трьох місяців.

© Новина підготовлена для розміщення Бізнес-блог-регістратором

© Перша Українська Земельна Біржа | Актуально про земельний ринок України

 

 

США-2008: Всесвітня економічна криза: 1 комментарий

Обсуждение закрыто.